Warto wiedzieć

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim
  Prace wysokościowe są uznawane za szczególnie niebezpieczne ze względu na duży stopień zagrożenia zdrowia i życia pracowników. Upadek z wysokości jest bardzo częstą przyczyną wypadków, na ogół ciężkich lub śmiertelnych. Należy wiedzieć, że pracą na wysokości w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi.
 • Jakie są wymogi BHP dotyczące wyposażenia asekuracyjnego podczas prac na wysokości?
  • Od 1 metra pracownik powinien być obowiązkowo wyposażony w kask.
  • Od 2 metrów pracownik oprócz kasku powinien posiadać już pełną asekurację. W przypadku alpinisty pracującego na linach jest to uprząż – tzw. szelki bezpieczeństwa, urządzenie samohamowne i asekuracja z absorberem, czyli profesjonalny sprzęt do pracy na wysokości.
  • Od 3 metrów dodatkowo są wymagane badania lekarskie do pracy na wysokości.

 

 • Niestety nie każdy administrator obiektu jest świadomy, że w myśl prawa to na nim spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w czasie prac wysokościowych, które zlecił na terenie budynku. Wynajmując grupę alpinistyczną do mycia elewacji, czyszczenia rynien, prac na dachu, odśnieżania czy jakichkolwiek prac konserwatorskich lub montażowych wykonywanych na wysokości, administrator budynku ma obowiązek sprawdzić, czy pracownicy legitymują się wszelkimi niezbędnymi uprawnieniami oraz certyfikowanym sprzętem z ważnym przeglądem. Z kolei na pracowników oraz ich pracodawców nie stosujących wymaganych zabezpieczeń, Polska Inspekcja Pracy nakłada wysokie kary finansowe oraz nakazuje natychmiastowe przerwanie robót. Najlepiej zatem powierzyć zadanie profesjonalnej i doświadczonej firmie, która zagwarantuje spełnienie standardów bezpieczeństwa i zachowanie odpowiednich procedur. Takimi pracownikami dysponuje Grupa Impel.

 

 • Stowarzyszenie IRATA

 • The Industrial Rope Access Trade Association czyli Międzynarodowe Branżowe Stowarzyszenie Przemysłowego Dostępu Linowego to prestiżowa, najstarsza tego typu i uznawana na całym świecie organizacja skupiająca pracowników wysokościowych w przemyśle. Kładzie ona nacisk na bezpieczeństwo i wysokie standardy bezpieczeństwa podczas robót wysokościowych. Na podstawie specjalistycznych, bardzo wymagających egzaminów IRATA wydaje certyfikaty poświadczające o wiedzy pracy na linach oraz rozumieniu zagrożeń jakie występują podczas pracy. W systemie IRATA od 40 lat na całym świecie odnotowano tylko 2 poważne wypadki na ok. 200 000 pracowników.

 

X

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Impel Facility Services Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-111), przy ul. Ślężnej 118 (dalej Impel Facility Services).

  W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzamy Pani/Pana dane osobowe?

  Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych w związku z wysłaniem przez Panią/Pana wiadomości drogą elektroniczną oraz w celach marketingowych, o ile wyrazi Pani/Pan na nie zgodę.

  Dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych >Województwo:


Inne tematy:
Marketing
PR
Obsługa Klienta
Inne