Dostarczamy
wiedzę
sprawdź ostatnie informacje,
regularnie zamieszczamy
także ciekawe opracowania

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Rental odzieży - ile realnie można zaoszczędzić?

07 czerwca 2016

wynajem odzieży roboczej

Wraz z rozwojem gospodarki i wzrostem specjalizacji w zakładach pracy, coraz popularniejsze staje się wynajmowanie odzieży roboczej, czyli rental. Przede wszystkim jest to wygodne, bo dostarczenie i pielęgnacja właściwych ubrań leży po stronie firmy zewnętrznej. Sprawdziliśmy, czy takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić.

 

Tradycyjne metody oznaczają duże inwestycje

Odzież roboczą trzeba zamówić i kupić na własność oraz znaleźć firmę, która zajmie się serwisem, albo zorganizować pralnię u siebie. Samowystarczalność w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce nastręcza wiele problemów, na które zwraca uwagę Bartłomiej Ziemiański, Key Account Manager z Impel Rental.

- Kiedy firma zaopatruje się w odzież na własną rękę, musi samodzielnie zadbać o to, żeby była to odzież odpowiednia i właściwie pielęgnowana. W razie zmiany liczby pracowników albo zniszczenia ubrań, trzeba reagować szybko. To sprawia największe problemy w branżach wymagających specjalistycznej odzieży ochronnej, która często ulega zniszczeniu.

Niestety nie jesteśmy z góry przewidzieć kiedy będziemy potrzebować dodatkowych kompletów ubrań, więc prawdopodobna może być sytuacja, gdy praktycznie z dnia na dzień zostaniemy bez właściwej odzieży dla części załogi. Przedsiębiorca jest wtedy zdany na kompetencje firmy produkcyjnej, która nie musi potraktować jego zamówienia priorytetowo, bo na przykład pracuje nad innym dużym zleceniem i nie jest w stanie dostarczyć ubrań szybko.

Firma, która decyduje się na samodzielny zakup odzieży roboczej, musi przygotować się na dwa poważne wydatki:

  • Sfinansowanie uniformów dla każdego z pracowników.
  • Koszty konserwacji strojów, a więc prania i dokonywania napraw.

Do tych wydatków trzeba doliczyć kolejne, związane z przechowywaniem odzieży. Mowa o urządzeniu osobnego pomieszczenia i zakupie szafek, a w przypadku pralni całego wyposażenia i zatrudnienia dodatkowych pracowników. W rezultacie lista wydatków się wydłuża, nie dając gwarancji, że w sytuacji awaryjnej odzież zawsze będzie dostępna.


Rental zetnie koszty

Alternatywą do samodzielnego zakupu odzieży roboczej jest rental. W tym przypadku ubrania są wynajmowane przez firmę, a za wszystkie usługi związane z jej dostarczaniem i pielęgnacją odpowiedzialny jest usługodawca. To kompleksowa i wygodna opcja, a równocześnie tańsza, gdy skonfrontujemy koszty zakupu i serwisowania odzieży na własną rękę z tymi, które generuje rental.

Za podstawę wyliczeń kosztów w skali roku można przyjąć cenę ogrodniczek spawalniczych, które kosztują około 100-110 zł. Pracownik potrzebuje przynajmniej 2 par rocznie, co daje 200-220 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć koszty prania i konserwacji, które wynoszą około 100 zł rocznie w przypadku korzystania z usług pralni zewnętrznej.

System rentalowy zakłada trzy zmiany odzieży, więc przy wyliczeniu jego kosztów uwzględnimy właśnie tę liczbę. Kwota wynajmu spodni wynosi około 1,8 złotego tygodniowo i obejmuje także pranie i konserwację. Mnożąc to przez 52 tygodnie w roku, otrzymujemy około 94 zł za parę, co przy trzech parach daje 280 złotych kosztów całkowitych. Jak widać, przy rentalu w cenie dwóch par odzieży dostajemy trzy, do tego odchodzą nam sprawy związane z koordynowaniem prania i wydawania odzieży, więc zysk jest znaczący, nie tylko w aspekcie finansowym ale również czasowym.

Bartłomiej Ziemiański dodaje, że w przypadku rentalu uwzględniane są również koszty amortyzacji, co dla wynajmującego oznacza kolejne oszczędności.

- Wszystkie ubrania z czasem się zużywają, a ich wartość maleje, mniej więcej o 1/3 w skali roku. W przypadku rentalu, gdy dojdzie do sytuacji, w której odzież będzie trzeba wymienić na nową, pracodawca ponosi wyłącznie koszty amortyzacji, więc nie musi płacić pełnej ceny za nowy komplet ubrań, tak jak miałoby to miejsce, gdy musiałby kupić ją sam.

Zryczałtowana stawka wyliczana od każdego kompletu odzieży oznacza też elastyczność, gdy zatrudnienie w firmie się zmienia. Przykładowo, jeśli w danym miesiącu liczba pracowników zmniejszy się z 50 do 40 osób, faktura będzie obejmowała jedynie faktyczną liczbę zatrudnionych. Gdy w następnym miesiącu ich liczba wzrośnie, odzież zostanie dostarczona bez dodatkowych kosztów, zgodnie ze stawką na umowie.

Istotną kwestią jest również monitoring odzieży roboczej. W firmie rentalowej każda sztuka jest przypisana do danego pracownika i dzięki elektronicznej kontroli obiegu odzieży wiadomo gdzie się aktualnie znajduje.


Dla kogo wynajem będzie najlepszy?

Rental jest najkorzystniejszy dla firm, które potrzebują najbardziej zaawansowanej odzieży do pracy w trudnych warunkach, bo tam koszty jej zakupu i właściwej konserwacji, zapewniającej utrzymanie odpowiednich cech ubrań, są najwyższe. Mowa między innymi o przedsiębiorstwach energetycznych, konstrukcyjnych czy hutach. Optymalnym wyborem w tym wypadku jest kompleksowy pakiet usług w stałej cenie, obejmującej usługi pralnicze i wszystkie konieczne naprawy, niezależnie od ich częstotliwości i typu.

Mniejsze wymagania mają firmy prowadzące produkcję lekką, na przykład podzespołów elektronicznych czy elementów plastikowych, gdzie pracownik wykonuje obowiązki przy taśmie lub na stanowisku. W takich zakładach odzież jest mniej zaawansowana i zużywa się wolniej. Rental gwarantuje, że wszyscy pracownicy dostaną właściwie uniformy, które będą regularnie prane i serwisowane.  W tym wypadku wystarczający będzie pakiet standardowy, obejmujący podstawową konserwację i naprawy (np. przyszywanie guzików, zszywanie rozdarć).


Spokój ducha i pełny portfel

Dla pracodawcy outsourcing odzieży roboczej oznacza nie tylko oszczędności i wygodę, ale pozwala też przerzucić na firmę zewnętrzną część odpowiedzialności związanej z zapewnieniem ubrań dostosowanych do stanowiska pracy i spełniających konieczne normy.

Co dzieje się z odzieżą roboczą po zakończeniu współpracy z firmą rentalową? Jest tutaj kilka możliwych rozwiązań. Jeśli wciąż nadaje się do użytku, przedsiębiorstwo może ją odkupić po niższej cenie, uwzględniającej koszty amortyzacji, odzież ta może być dalej serwisowana przez firmę zewnętrzną bądź w przypadku gdy nie nadaje się do użytku może zostać wykorzystana w inny sposób. W każdym przypadku alternatywne rozwiązania przedstawia przedstawiciel firmy rentowej, ale decyzja zawsze pozostaje po stronie zakładu pracy.

Więcej ciekawych zagadnień związanych z tematyką rentalu na naszej stronie WYNAJEM ODZIEŻY bez tajemnic pod adresem: www.impelrental.pl