Dostarczamy
wiedzę
sprawdź ostatnie informacje,
regularnie zamieszczamy
także ciekawe opracowania

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Opieka domowa - idealny sposób by pacjent przebywał wśród bliskich

02 czerwca 2016

Choroba, niedołęstwo związane ze starością, przychodzą zawsze znienacka. Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa krótko i nie obejmuje całego okresu leczenia i rehabilitacji. W przypadku osób starszych, przewlekle chorych bądź niepełnosprawnych, trzeba liczyć się z koniecznością stałej opieki nad pacjentem. Rodzi się wówczas pytanie: jak ten problem rozwiązać logistycznie.

Wiele rodzin nie chce oddawać swoich bliskich do ośrodków zajmujących się osobami chorymi i starszymi. Z drugiej strony, reorganizacja życia domowego bywa trudna, często wręcz niemożliwa. Praca zawodowa nierzadko wyklucza możliwość stałej opieki nad osobą potrzebującą. I jest jeszcze jeden ważny aspekt: opieka nad osobą chorą nierzadko wymaga specjalistycznych umiejętności. O ile umycie, czy nakarmienie osoby chorej nie jest specjalnie trudne, to zrobienie zastrzyku, podanie leku w kroplówce czy wykonanie specjalistycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych często przekracza możliwości przeciętnego członka rodziny.

Sytuacja staje się patowa. Z jednej strony chory najlepiej czuje się w rodzinie, a i rodzina chciałaby osobie potrzebującej opieki nieba przychylić. Z drugiej strony – zorganizowanie opieki wydaje się być niemożliwe.

W tej sytuacji dobrze jest pomyśleć o pomocy z zewnątrz. Wyspecjalizowane firmy świadczące usługi w zakresie opieki domowej nad osobami chorymi lub starszymi (szacuje się, że w Polsce jest prawie 15% osób powyżej 65 roku życia i wskaźnik ten stale rośnie) to rozwiązanie pozwalające osiągnąć kompromis pomiędzy możliwościami rodziny a potrzebami pacjenta. Korzyści z takiego rozwiązania odczuwa zarówno rodzina, jak i podopieczny. Osoba chora lub starsza może przebywać wśród bliskich, w znajomym otoczeniu, co niewątpliwie ma pozytywny wpływ na samopoczucie, może przyspieszyć proces zdrowienia, niewątpliwie daje osobie chorej poczucie bezpieczeństwa. Dla rodziny nieocenioną pomocą będzie odciążenie w codziennych obowiązkach, umycie chorego, przebranie, nakarmienie, wyjście z nim na spacer, czy po prostu towarzyszenie mu, gdy pozostali członkowie rodziny są w pracy. Jeśli chory tego potrzebuje, wykwalifikowana pielęgniarka może zrobić zastrzyk, podłączyć cewnik bądź kroplówkę.

Kto może świadczyć usługi związane z pomocą domową? Trzeba pamiętać, że pozostawiamy niepełnosprawnego członka rodziny praktycznie pod opieką obcych osób. Dlatego dobrze jest rozejrzeć się na rynku tego typu usługodawców i poszukać firmy sprawdzonej, godnej zaufania, z dużym doświadczeniem (jak Hospital Service), oferującej szeroki wachlarz usług. Trzeba pamiętać, że pod opieką zostawiamy nie tylko chorego, ale także nasz dom ze wszystkim, co się w nim znajduje. I to, co najważniejsze – to pacjent powinien, oczywiście w miarę własnych możliwości, móc dokonać wyboru opiekuna/opiekunki, wszak o jego komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, tu chodzi.