Dostarczamy
wiedzę
sprawdź ostatnie informacje,
regularnie zamieszczamy
także ciekawe opracowania

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Normy w sprzątaniu

25 kwietnia 2017

Normy w sprzątaniu

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób wyceniane są usługi porządkowe? W jaki sposób powstaje cennik prac i czy istnieje odgórny dokument regulujący wspomniane koszty?

 

Spora ilość osób korzystających z usług firm sprzątających wychodzi z założenia, że ceny ustalane przez konkretne przedsiębiorstwo zależą wyłącznie od właściciela czy też managera danej marki, a tym samym nie są one regulowane odgórnie. Ile w tym prawdy? W praktyce wszystko zależy od konkretnej firmy, niemniej jednak szanujące się przedsiębiorstwa zawsze biorą pod uwagę czynnik w postaci normy. Czym jest wspomniana norma?

 

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego: „norma ustala zasady, wytyczne lub charakterystyki dotyczące różnej działalności i jej wyników. Jest zatwierdzana na zasadzie konsensu, przeznaczona do powszechnego i wielokrotnego stosowania, zaakceptowana przez wszystkie zainteresowane strony, jako korzyść dla wszystkich. Wprowadza kodeks dobrej praktyki i zasady racjonalnego postępowania przy aktualnym poziomie techniki. Postanowienia normy powinny być oparte na podstawach naukowych oraz danych sprawdzonych pod względem słuszności technicznej, ekonomicznej i użytkowej. Ponadto powinny uwzględniać aktualny stan wiedzy oraz poziom techniki osiągnięty lub możliwy do osiągnięcia w najbliższym czasie.”

 

Czy w takim razie sprzątanie da się opisać normami? No cóż, na przestrzeni lat wielokrotnie podejmowano próby opisania normami usług, świadczonych przez firmy porządkowe. Co więcej; w dalszym ciągu dostępna jest publikacja PIGC „447 oficjalnych norm czasu sprzątania ISSA” z 2003 roku. A jak – w praktyce – sprawdzają się tego rodzaju dokumenty? To pytanie zadaliśmy pani Ewie Elsner, głównemu technologowi Impel Cleaning Sp. z o.o. 

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że normy w sprzątaniu, to nie normy procesów technologicznych zdeterminowanych tempem linii technologicznej. W przypadku usług porządkowych czynnikiem nadrzędnym jest człowiek, postawione przed nim zadania, a także rodzaje powierzchni wymagających sprzątania czy nawet utrudnienia obiektowe – tłumaczy Ewa Elsner.

 

Naturalnie w firmie Impel od lat korzystamy z norm, jednak używane są przez nas w charakterze podstawy kalkulacyjnej i nie stanowią one sztywnego parametru obliczeniowego. Służą raczej do optymalnego skalkulowania kosztów danego kontraktu i zostały wyznaczone w naszych obiektach przez samych pracowników firmy – dodaje główny technolog Impel Cleaning Sp. z o.o.