Dostarczamy
wiedzę
sprawdź ostatnie informacje,
regularnie zamieszczamy
także ciekawe opracowania

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Kosiarki automatyczne – inteligentna pielęgnacja zieleni

22 sierpnia 2017

Inteligentne rozwiązania do domu i ogrodu cieszą się coraz większą popularnością – Polacy zaczynają inwestować w innowacyjne systemy monitoringu, montują żarówki, sterowane za pomocą smartfona, a w oknach zakładają rolety antywłamaniowe, które opuszczają się automatycznie po wykryciu zmniejszonego natężenia światła. Do grona inteligentnych rozwiązań, ułatwiających życie, można zaliczyć także automatyczne kosiarki. Czy takie urządzenia mają szansę zrewolucjonizować podejście do dbania o estetykę posesji?
 

Roboty koszące to idealna propozycja dla osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i nie zawsze mają czas na samodzielne koszenie trawnika. Lubisz spędzać czas z rodziną i nie chcesz poświęcać go na pracę w ogrodzie? A może urządzasz garden party i zależy Ci na nienagannym wyglądzie trawnika? Zainwestuj w inteligentnego robota koszącego, który zadba o wygląd Twojej posesji w dyskretny, a jednocześnie przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. Jak działają kosiarki automatyczne i dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Wytycz granice ogrodu

Roboty koszące to urządzenia, pozwalające na praktycznie bezobsługową pielęgnację trawnika. Zasada działania tych innowacyjnych kosiarek jest podobna jak w przypadku robotów sprzątających – urządzenie samodzielnie jeździ po wytyczonym terenie, omija przeszkody, ścinając trawę i rozdrabniając ją na niewielkie kawałki, których nie trzeba grabić. Instalacja automatycznej kosiarki jest bardzo prosta – wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu stację dokującą, wytyczyć granice ogrodu za pomocą specjalnych przewodów, umieszczanych w gruncie i zaprogramować częstotliwość strzyżenia trawnika. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że koszenie jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne.

 

Jak działają roboty koszące?

Dostępne na rynku kosiarki automatyczne to urządzenia, które sprawdzają się w niemal każdych warunkach – wbudowany żyroskop lub kompas zapewniają doskonałe rezultaty koszenia nawet na trawnikach o nieregularnej, lub nachylonej powierzchni, ze stromymi podjazdami oraz różnymi przeszkodami na drodze. Konstruktorzy innowacyjnych robotów koszących zadbali o to, żeby każdy element urządzenia był wykonany z najwyższej jakości materiałów i doskonale sprawdzał się podczas pracy. Nowoczesne roboty koszące wyposażono między innymi w niezwykle wytrzymałe ostrza ze stali nierdzewnej, które nie tylko gwarantują precyzyjne przycinanie trawy, ale również nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Kosiarki posiadają także pojemne akumulatory litowo-jonowe, dzięki którym robot koszący jest bardzo wydajny – pracuje nieprzerwanie od 5 do 10 godzin (w zależności od modelu). Tego typu baterie są zdecydowanie lepsze niż stosowane standardowo akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe – działają nawet 3 razy dłużej. Kiedy zaś poziom baterii jest niski, robot sam kieruje się do specjalnej stacji dokującej w celu naładowania. „Dzięki zasilaniu akumulatorowemu ekologiczne kosiarki automatyczne koszą trawę bardzo cicho, nie produkują spalin i odpadów zielonych” - mówi Jacek Walerian, menedżer ds. eksploatacji maszyn i urządzeń firmy Impel.

 

Wydajna i bezpieczna praca urządzenia

Roboty koszące przygotowano nie tylko z myślą o pielęgnacji przydomowych ogrodów, ale również powierzchni komercyjnych. „Dzięki dużej wydajności, niskiemu poziomowi hałasu i braku konieczności nakładu pracy człowieka, urządzenia te doskonale nadają się do stosowania w otoczeniu wymagającym ciszy, takim jak szpitale, hotele, obiekty rekreacyjne czy biura, pracując nawet podczas deszczu” - podkreśla Jacek Walerian.

Wydajne kosiarki automatyczne pozwalają na koszenie trawników o powierzchni nawet do 10 tysięcy metrów kwadratowych. Nowoczesne urządzenia posiadają czujniki deszczu, które ostrzegają przed opadami, są także bardzo bezpieczne – przy każdorazowym podniesieniu robota ostrza tnące zostają automatycznie wyłączone. Dodatkowo wiele modeli kosiarek automatycznych posiada zabezpieczenia przed kradzieżą – np. alarmy dźwiękowe lub blokadę uruchomienia urządzenia kodem PIN. Roboty koszące są także bezpieczne dla środowiska naturalnego – dzięki zastosowaniu akumulatorów litowo-jonowych nie emitują spalin.

 

Jeszcze więcej innowacji

Wiele modeli kosiarek automatycznych wyposażono w moduł zdalnego sterowania, dzięki któremu urządzenie można uruchomić z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy smartfon i specjalna aplikacja, umożliwiająca monitorowanie pracy robota koszącego. Chcesz sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się urządzenie? Pomoże Ci w tym geolokalizator GPS, który precyzyjnie wskaże położenie kosiarki. Kolejną innowacją są czujniki wzrostu trawy – takie rozwiązania między innymi wydłużają czas koszenia w okresie wzmożonego wzrostu, np. wiosną.